کهتران فریمان

کهتران فریمان

اطلاعات تاريخي

 

 پيشينه و معرفي شهرستان :

ايالات خراسان در دوره اسلامي از چهار بخش به اسامي ربع بيشابور , ربع هرات , ربع مــرو و ربع بلخ  تشكيل مي گرديد. بخش ربع نيشابور در قسمت شمال استان خراسان واقع شده بود و به خراسان شمالي معروف بود . اين سه بخش از سه بخش ديگر مورد توجه پارتها قرار گرفته و قسمت عمده سكونت در ايالات خراسان را تشكيل مي داد . فريمان نيز در اين بخش قرار داشته كه مورد توجه پارتها قرار گرفته بود .

1- الف : جغرافياي تاريخي شهرستان فريمان قبل از سال 1313

         فريمان fariman: نام يكي از بخشهاي تابعه شهرستان مشهد محدود است از طرف خاور به بخش تربت جام و بخش سرخس . از باختر به كوههاي جلگه رخ بخش كدكن و بخش حومه شهرستان تربت حيدريه از جنوب به كوههاي بيزكي و باخرز و كوه طرقي از شمال به دهستان اردمه از بخش طرقبه منتهي مي شود .

         موقعيت بخش كوهستاني هوا معتدل آب از چشمه سار و قنوات تأمين محصولات عمده غلات ترياك و انواع ميوه جات زيره سبزينه بوده است در اين سالها بيشتر مردم به زراعت و كسب مالداري ، صنايع دستي زنان قليچه و كربالي بافي مشغول بوده اند .

         راههاي عمده مشهد تهران و مشهد هرات از اين بخش عبور مي نمايند . بخش فريمان از چهار دهستان بنام پيوه ژن احمدآباد سرجام پايين ولايت دهستان مركزي كه شامل 1373 آبادي بزرگ و كوچك است تشكيل مي شود . شهر فريمان قيل از سال 1313 يك قريه بي اهميت 200 خانواري و مسكن طوايف بربري و تيموري بوده كه زندگاني ايلاتي و چادرنشيني داشتند .

1-1 شهرستان فريمان از سال 1313 به بعد :

         از سال 1313 به بعد بواسطه موقعيت طبيعي كه داشت مورد توجه رضاخان قرار گرفت . اولين اقدام رضاخان تعمير بند فريمان كه در 11 كيلومتري جنوب شهر واقع شده بود و دومين اقدام و بهسازي شهر با اسلوب جديد بوده است كه بعضي از بناهاي كه احداث گرديده عبارتند‌ : چهار دستگاه ، عمارت بسيار زيبا كه با بهترين ساختمان تهران برابري مي كند.

1. ساختمان شهرداري  2. شهرباني  3. دارائي 4. مهمانخانه طوس و پنچ خيابان شرقي و غربي و 6 خيابان شمال جنوب كه موازي و عمود بر هم مي باشد . توضيح اينكه خيابان شرقي و غربي خيابان جاي پهلوان ، كاخ ، انوري ، منوچهري خيابانهاي شمال جنوبي خيابان سوم اسفند ، فرخي ، فردوسي شاهپور سعدي ، خيام علاوه بر آن ساختمانهاي هنرستان . دبيرستان ، دبستان، بانك ملي ، سينما و شركت قماش و آتش نشاني در دروازه قديم مشهد (ورودي به فريمان) نيز از جمله اين دسته است كه هنوز هم بناهاي ياد شده مورد استفاده مي باشد .

         وضعيت و ترتيب ساختمانهاي اين شهر در خلل تو جهات رضاخان بطوري پيشرفت كرده بود كه با بهترين شهرها برابري مي كرد .

استاد دكتر علي شريعتي در اين مورد مينويسد :

         در 75 كيلومتري شرقي شهر مشهد بر سر راه مشهد به هرات شهر جالبي وجود دارد بنام فريمان اين شهر در دوران بيست ساله بنيان شده و تعداد بيست ده در پيرامون اين شهر جزء املاك خالصه شد و در ده فريمان بنيان شهري بسيار مدرن را با اسلوب علمي شهرسازي ساختند و هر اداره اي در مشهد موظف گرديد ساختمان اداره همانند را در فريمان بسازد و بدين ترتيب در مدت كوتاهي شهري كاملاً نو با ساختمانهاي زيبا و رستوراني بسيار بزرگ و مجهز و خيابان كشيهاي منظم بوجود آمد ولي پس از شهريور 20 تپ تند فريمان ناگهاني فرونشست و چنان شهر فراموش گرديد و خيابانها به ويراني افتاد كه شهر چند ساله بخرابه هاي چند هزار ساله ميمانست .

شهرستان فريمان پس از پيش آمد شهريور 1320 :

         اين شهر رو به ويراني گذاشته و جمعيت آن متفرق كارخانه ، قالي بافي و نجّاري و  شده و آسياب موتوري كه در جنوب بند فريمان تصب شده بود سوخته و بناهاي نوساز حالي از سكنه ، عمارت هاي زيبا كه براي روستائيان ساخته شده بود محل نگهداري احشام گرديد و هنرستان زيبا محل كبوتران گرديد و قسمتي از شهر كه لوله كشي بوده از بين رفت .

         شهرستان فريمان طبق اطلاعات سال 1320 داراي 101 باب مغازه هاي مختلف داراي ادارات دولتي منجمله : شهرداي ، بخشداري ، ژاندارمري ، دارايي ، شهرباني ، ثبت املاك و آمار ، دفاتر ازدواج و طلاق ، دبيرستان ، دبستان و ادارة املاك كشاورزي بوده است .در هر حال پيشينة اين شهرستان با وجود ارتفاعات دال كه گويا ياد آور نبرد رستم و اسفنديار است و نيز شاهان گرماب كه روايت است لشكر كفر و اسلام در آنجا با هم نبرد كرده اند و ساير موضوعات همه و همه چه افسانه و چه وقايع تاريخي نشانگر نوعي وجود انگاره ها و باور داشته هاي انسانهاي بسيار مهربان اين ناحيه است .

1 - 2- وجه تسميه و نامگذاري شهرستان فريمان :

         فريمان در زمان صفويه و قاجاريه جزو املاك سلطنتي بوده است كه در مورد كلمة فريمان در فرهنگ جغرافياي ايران چنين نگاشته شده است : واژة فّر با تشديد ، ريشه اوستايي و پهلوي دارد و به معني شكوه و جلال و فروغ خدايي آمده است . فري بي تشديد مخفف آفرين به معني مدح و ستودن به كار مي رود و مان صيغة امر از فعل ماندن است . بنا بر اين واژة فريمان ، مركب از دو كلمه فري و مان مي باشد . يعني با شكوه و جلال بمان .

         به نقل از كتاب شرح سفري به ايالت خراسان و شمال غربي افغانستان ، جلد اول ، وجه تسمية فريمون را به اين طريق بيان مي كند كه : در واقع اين سد به دست شخصي به نام فريدون بنا شده كه گفته مي شود شاهي بوده است ولي اكنون اين نام به فريمون تغيير يافته . بر اساس شواهد و ادلّه موجود فر يمان در طي تاريخ پر فراز و نشيب خود زير مجموعة نيشابور بوده است . حملات غُز و قتل و غارت آنها وهجوم خانمان بر انداز چنگيز خان باعث افول نيشابور و به تبع گرايش فريمان به طوس كه محل حكمراني مغولان بود گشت و آخرين رشته هاي پيوند فريمان و نيشابور ظاهراً با حملات افغانها از هم گسست .

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم فروردین 1385ساعت 9:37  توسط کهترپور  | 

فوتبالیست فریمانی

. سید محمد حسینی

سید محمد حسینی در سال 135۸ ذر شهرستان فریمان به دنیا آمد و با علاقه خاصی که به فوتبال داشت. علی رغم کمبود امکانات ورزشی در شهرستان فریمان توانست خود را به عنوان مدافعی مطمئن به فوتبال خراسان معرفی کند.

او در دوران بازی اش رد شهرستان فریمان، فقط پیراهن دارویی نصر فریمان را به تن کرد و سپس به تیم مشهد دوان پیوست .

وی قبل از اینکه در سال 80 به ابومسلم بپیوندد ،در تیم پیام خراسان توپ می زد .

محمد که در تیم فوتبال ابومسلم احساس راحتی می کند. قرار دادش را با این تیم تا سال 87 تمدید کرد.

از مربیان سید محمد می توان نا م اقایان انبایی، قائناتی، غیاثیان ، صالح ، زردکانلو ، فکری ، رهباردار ، دوستی ، یاوری، کریمی ، میثاقیان را به یاد اورد.

سید محمد که خود  فرزندسوم خانواده است در سال 79 ازدواج کرد و سپس صاحب یک فرزند دختر

پست :

 دفاع یارگیر

تاریخ تولد/محل تولد :

 1 تیر 1358- فریمان

قد/وزن :

 78kg - 184cm

وضعیت تاهل :

 متاهل

تحصیلات :

 دیپلم تجربی

افتخارات :

 نائب قهرمانی جام حذفی ایران 

شهرت :

 

تفریح مورد علاقه :

 موسیقی

شعار :

  چو ایران نباشد تن من مباد

نشانی الکترونیکی :

 

باشگاه های پیشین :

 دارویی نصر فریمان - مشهد دوام - پیام خراسان

تاریخ پیوستن به ابومسلم :

 1380

مدت قرارداد :

 تا سال 1387

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم فروردین 1385ساعت 5:1  توسط کهترپور  | 

انرژی هسته ای حق مسلم ماست

موفقیت دانشمندان جوان ایرانی را در غنی سازی اورانیم در سطح ۵/۳ درصد به همه ایرانیان تبریک می گوییم .
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم فروردین 1385ساعت 23:45  توسط کهترپور  | 

آب

مقدمه

آب ماده ای فراوان در کره زمین است. به شکل های مختلفی همچون دریا ، باران ، رودخانه و... دیده می‌شود. آب در چرخه خود ، مرتباً از حالتی به حالت دیگر تبدیل می‌شود، اما از بین نمی‌رود. هر گونه حیات محتاج آب می‌باشد. انسان ها از آب آشامیدنی استفاده می‌کنند، یعنی آبی که کیفیت آن مناسب سوخت و ساز بدن باشد.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم فروردین 1385ساعت 0:54  توسط کهترپور  | 

جوک

 

 ترکه رو بوس میکنن ؛جو میگیرتش حامله میشه!!

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم فروردین 1385ساعت 0:45  توسط کهترپور  | 

ازدواج دختران / روياپردازي سنتي در عصر مدرنيسم

بنا برگزارشي که اخيرا از سو ي سازمان بهزيستي منتشر شد آمار دختران مجرد در ايران به يک ميليون وهفتصد هزار نفر رسيده است. چنين آماري نشانگر آن است که اين دختران روزهارا يکي بعد از ديگري در آرزوي ازدواج پشت سر مي گذارند.
در دهه هاي گذشته دختران را بعداز اينکه به سن بلوغ مي رسيدند و وارد سنين چهارده يا پانزده سالگي مي شدند راهي خانه بخت مي کردند به طوري که کمتردختري را مي ديديد که سن او از بيست سال گذشته باشد وهنوز در خانه ي پدرش زندگي کند، مگر اين که مشکل جسماني داشته باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم فروردین 1385ساعت 0:34  توسط کهترپور  | 

PLS_Cadd

Hello to Moslem and Mohammad

Happy New Year

Pleas select one of these pages for translation

Thank you

 

الف) ازصفحه 132تا 239

 

ب) از صفحه 239 تا 363

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم فروردین 1385ساعت 0:1  توسط کهترپور  | 

سال نو مبارک

سال جديد را به همه شما دوستان تبريک مي گويم اميدوارم در اين سال جديد به تمامي خواسته هاي خود برسيد و همچنين سالي پر از موفقيت و پيروزي داشته باشيد. در اين ايام عيد هم در کنار خانواده و دوستان اوقات خوشي را سپري کنيد.


+ نوشته شده در  سه شنبه یکم فروردین 1385ساعت 0:3  توسط کهترپور  |